ବୁଦ୍ଧିଆ ସିଂହ ଜୀବିତ କି ମୃତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବା ଦରକାର-୧

ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ମୋ ଆଫିସୀୟ ୱେବ୍ସାଇଟ orissamatters.comର ଶୀର୍ଷ (masthead) ମଣ୍ଡନ କରିଛନ୍ତି ମଧୁବାବୁଙ୍କ ସମେତ ବୁଦ୍ଧିଆ ସିଂହ, ଚାରିବର୍ଷ ବଯସର ବିଶ୍ଵ ବିଦିତ ଓଡ଼ିଆ ବାଳକ, ଯାହାଙ୍କୁ ମୁଁ ଦୀର୍ଘଦିନ ହେଲା ଖୋଜୁଛି, କିନ୍ତୁ ଦେଖିବାକୁ ପାଉନାହିଁ ।

 

 

ସେ ଜୀବିତ କି ମୃତ ଜାଣିହେଉନି । ଯଦି ଜୀବିତ ଥାନ୍ତି ମା ଓଡ଼ିଶାର ଏହି ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ କୋଟି ପରମାୟୁ ମିଳୁ ; କିନ୍ତୁ ସେ କେଉଁଠି ଅଛନ୍ତି, କ’ଣ କରୁଛନ୍ତି, ତାହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସ୍ପଷ୍ଟତଃ ଜଣାଇବା ଦରକାର । କାରଣ, ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ଅପଶାସନ ହେତୁ ତାଙ୍କ ଜନପ୍ରିୟତା ଅବକ୍ଷୟମୁଖୀ ହୋଇ ଚାଲିଥିବାରୁ, ନିଜକୁ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କର ପ୍ରିୟ ବୋଲି ଦେଖେଇ ହେବାକୁ ଏକ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲକୁ ପ୍ରଚୁର ଅର୍ଥ ଦେଇ ସେ “ପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ” ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲେ ଓ ଏଥିପାଇଁ ଜନମତ ସଂଗ୍ରହର ଯେଉଁ ନାଟକ କରାଇଥିଲେ ସେଥିରେ ବୁଦ୍ଧିଆ ସିଂହ ପାଖରେ ହାରିଯିବା ସୁନିଶ୍ଚିତ ଜାଣି ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ସହାୟତାରେ ଭୁତ ଭୋଟିଂ (Virtual voting ) କରାଇ ହାରୁ ହାରୁ ଜିତିଥିଲେ ଓ ତହିଁ ପରେ ପରେ ବୁଦ୍ଧିଆ ସିଂହ ଉପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଅକଳ୍ପନୀୟ ରାଜନୈତିକ ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅତ୍ୟାଚାର ।

ସେତେବେଳେ orissamatters.com ସମେତ ମୁଁ ମୋର ଏକ ମୁଦ୍ରିତ ସ୍ତମ୍ଭରେ ତାହା ଆଲୋଚନା କରିଥିଲି । ତହିଁରୁ ଗୋଟିଏ ଦେଖାଯାଉ :

ସନ୍ଦେହର ନାଭିକେନ୍ଦ୍ରରେ ଖବରତନ୍ତ୍ର

                *

ଇଟିଭି ଦୟାରୁ ଚାରିବର୍ଷର ବାଳକ ବୁଦ୍ଧିଆକୁ ଜନପ୍ରିୟତାରେ ଜିତିଗଲେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ!

                                                                        ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ଗତ କେତେବେର୍ଷ ଧରି ଏକ ଅଣଓଡ଼ିଆ ପତ୍ରିକା ଦ୍ଵାରା ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଭାରତର ଅନ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମାନ୍ୟତା ତାଲିକାରେ ଆଗୁଆ ରହୁଥିଲେ ।  କିନ୍ତୁ ଏବର୍ଷ ତାହା ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ  ।

ଏହି ଅଣଓଡ଼ିଆ ପତ୍ରିକା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ତଥା କ୍ଷମତାନିଳୟ ସହ ନିବିଡ଼ ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନମାନଙ୍କରୁ ପ୍ରଚୁର ବିଜ୍ଞାପନ ପାଉଥିଲା ଓ ଏହା ପ୍ରଚାର କରୁଥିବା ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ଉଚ୍ଚ ପାହାଚରେ ରହୁଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଗତଥର ଏହା ବଦଳିଗଲା , ମାନ୍ୟତା ତାଲିକାରେ ନବୀନ ତଳକୁ ଖସିଗଲେ ।

କେବଳ ଏତିକିରେ ନବୀନଙ୍କ ମାନ୍ୟତାର ନିମ୍ନଗତି ଅଟକି ରହିଲାନି । ଅଣଓଡ଼ିଆ ଶିଳ୍ପପତିମାନଙ୍କ ସହ ସଲାସୁତରା କରି ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରକୃତିକ ବିଭବ ଓ ଖଣିଜ ସମ୍ପଦ ଓଡ଼ିଆଙ୍କ ହାତରୁ ଖସିଯିବାର ପରିସର ସୃଷ୍ଟିକରିବା , କଳିଙ୍ଗନଗରର ବିସ୍ଥାପିତମାନଙ୍କ ଉପରେ ପୈଶାଚିକ ଆକ୍ରମଣ କରାଯିବା, ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ପାଖରେ ରାଜ୍ୟର କ୍ଷମତାସୀନ ରାଜନେତାମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟୁନ କରାଯିବା, ଭିନ୍ନ ଭାବରେ କହିଲେ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର ପାଖରେ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଖର୍ବ କରାଯିବା, ଚୋରା ମଦ କାରବାରରେ ଲିପ୍ତ ଥିବା ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଘଣ୍ଟ ଘୋଡ଼ାଯିବା ଇତ୍ୟାଦି ବହୁବିଧ କାରଣ ହେତୁ ନବୀନଙ୍କ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତିଦିନ କମିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ଏବଂ ତମାମ ଓଡ଼ିଶାରେ ସରକାରୀ କଳ ଉପରେ ତଥ୍ୟନିଷ୍ଠ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କୁଶାସନର କର୍ଣ୍ଣଧାର ଭାବେ ବିବେଚିତ ହେବା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ଏହି ଦୁଃସ୍ଥିତିରୁ ଉଧୁରି ନିଜର ଉଜୁଡ଼ିଯାଇଥିବା ଭାବମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସକାଶେ ଏପରି ଏକ ମାଧ୍ୟମର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା , ଯାହା ତାଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ । ଏହି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିଛି ଓଡ଼ିଶାରେ ନବୀନଙ୍କ ଅଭ୍ୟୁଦୟ ପରଠାରୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ସଂପ୍ରସାରଣ ସୀମା ବଢେଇ ଆସିଥିବା ଅଣଓଡ଼ିଆ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଇଟିଭି ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଓଡ଼ିଶାରେ ଅଧିଷ୍ଠିତ ଦୂରଦର୍ଶନ କେନ୍ଦ୍ର ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ରୁଚି ଅନୁକୂଳ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନେଉନଥିବା ହେତୁ ତହିଁର ଟେଲିଭିଜନ ମାନ୍ୟତା ନାହିଁ । ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ଏତେ ରୁଗ୍ଣ ଓ କୁପରିଚାଳିତ ଯେ, ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ଟେଲିଭିଜନ ତୃଷ୍ଣା ଚରିତାର୍ଥ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ । ଓଡ଼ିଶା ଭୁଇଁରେ ସୃଷ୍ଟିହୋଇଥିବା ‘ଇଟିଭି’ ପରିଚାଳନାଗତ ତ୍ରୁଟି ହେତୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଆଗେଇ ପାରୁନାହିଁ । ଏହା ଏପରି ଚାଲିଛି ଯେ, ଏହାର ମାଲିକଙ୍କ ନଭମଞ୍ଚ (website)ରେ ଥିବା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିକା ଓ ଅନ୍ୟ ପଦାଧିକାରୀଙ୍କ ଇ-ମେଲ୍ ଠିକଣା ବି ବେଠିକ ବୋଲି ଏହାର ସିଷ୍ଟମ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେଟର ଘୋଷଣା କରୁଛନ୍ତି । ତେଣୁ ଏକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଭାବେ ଏହା କିପରି କାମ କରୁଥିବ ସହଜେ ଅନୁମେୟ । ଏହାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଅଣଓଡ଼ିଆ ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ଇଟିଭି ନବୀନଙ୍କ ରାଜୁତି କାଳରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ନିଜ ସଂପ୍ରସାରଣର ସୀମା ବ୍ୟାପକ କରିଛି ଓ ଓଡ଼ିଶାର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ସମ୍ବାଦିକୀୟ ସ୍ତରରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରିପାରିବାର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହା ଅକ୍ତିଆର କରିପାରିଛି । ଏହି ଶକ୍ତିର ଉପଯୋଗ କରି ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କର  ମାନ୍ୟତା ବଢାଇବାକୁ ଏହା ଯେଉଁ ଉଦ୍ୟମ କରିଛି ତାହା ଯେତିକି କୌତୁହଳୋଦ୍ଦୀପକ, ଗଣତନ୍ତ୍ର ପାଇଁ ସେତିକି ବିଭୀଷିକାମୟ । ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ , ନିଜ ଭାଷାକୁ, ଓ ନିଜ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଓଡ଼ିଆ ଇତିଭିର ଏହି ଚାତୁରୀ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଏହି ଚାତୁରୀ “ପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ” ପଦ ପାଇଁ ଇଟିଭି ପରିସୃଷ୍ଟ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ପ୍ରେକ୍ଷାପଟରେ  ସୁସ୍ପଷ୍ଟ । କିଛି ବଛା ବଛା ଲୋକଙ୍କୁ ଉପଯୋଗ କରି ଇଟିଭି ପ୍ରଥମେ କିଛି ଲୋକଙ୍କର ଏକ ତାଲିକା ତିଆରିକଲା । “ପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ” ନିର୍ବାଚନ ଆଳରେ ନିଜେ ନିଜେ ଏକ ନିର୍ବାଚନପତ୍ର ତିଆରିକରି ନିଜର ଗାଡ଼ି ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପଠାଇ ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ମତ ସଂଗ୍ରହ କଲା ଏବଂ ଏପରି ପ୍ରଚାର କଲା, ଯେପରି ବୁଝି ହେବ ଯେ ଲୋକମାନେ ଦଉଡ଼ି ଦଉଡ଼ି ଆସି ଇଟିଭି ବାକ୍ସରେ ନିଜ ନିଜର ଭୋଟ ଗଳାଉଛନ୍ତି । ନିଜର ବଛା ବଛା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ତଥାକଥିତ ଭୋଟ କାଗଜ ଗୁଡ଼ିକର ଗଣତି କରି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦିତାରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀ ଥିବା ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କଲା ! ଏହି ପାଞ୍ଚ ଜଣ ହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ , ହକି ଖେଳାଳୀ ଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀ, ସାହିତ୍ୟିକ ମନୋଜ ଦାସ, ଅଭିନେତ୍ରୀ ନନ୍ଦିତା ଦାସ ଓ ଶିଶୁ ଧାବକ ବୁଦ୍ଧିଆ ସିଂହ ।

ଏହି ପାଞ୍ଚଜଣିଆ ତାଲିକାରେ ଥିବା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀମାନେ  କେବଳ ବୁଦ୍ଧିଆକୁ ଛାଡ଼ି କେହି ଓଡ଼ିଶାରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ । ଦିଲ୍ଲୀପ ତିର୍କୀ ହକି ଖେଳରେ ବହୁ ସମୟ ବାହାରେ । ନନ୍ଦିତା ଦାସ ଓ ମନୋଜ ଦାସ ଓଡ଼ିଶାରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ । ଓଡ଼ିଶାର ସଂଖ୍ୟାଧିକ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଏହି ଉଭୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ବାକି ରହିଲେ କେବଳ ବୁଦ୍ଧିଆ ସିଂହ । ମାରାଥନ ଦଉଡ଼ରେ ପାରଦର୍ଶିତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସେ ଅଳ୍ପ ଦିନ ଭିତରେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀତା ପାଇଁ ସେ ଯେ ସମକକ୍ଷ ପରିଚୟର ଅଧିକାରୀ, ଏହା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦୁଷ୍କର ।

ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ପୁଅ ଓ ଏ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ । ବସ୍ତି ନିବାସୀ ଏକ ଦରିଦ୍ର ମାଆର ଅସହାୟ ସନ୍ତାନ ବୁଦ୍ଧିଆ । ବୟସ ପାଞ୍ଚବର୍ଷ ବି ନୁହେଁ । ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା ନାହିଁ । ସେ ନିଜେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଓ ଜାଣିଲେ ମଧ୍ୟ ବୁଝିବାର ଯୋଗ୍ୟତା ନାହିଁ ଯେ, ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ତାଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତା କରିବାକୁ ପଡୁଛି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ନିଜର ନିର୍ବାଚନ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ତାଙ୍କର କୌଣସି ସାଙ୍ଗଠନିକ ଶକ୍ତି ନାହିଁ , ସମ୍ବଳ ନାହିଁ ଓ ପ୍ରଚାର ଆୟୁଧ ନାହିଁ । ନିର୍ବାଚନ ହେଲା ମୋବାଇଲ ଫୋନ ମାଧ୍ୟମରେ । ବୁଦ୍ଧିଆଙ୍କର ମୋବାଇଲ ଫୋନ ନାହିଁ ଓ ମୋବାଇଲ ଫୋନରେ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ନିଜେ ଏସ୍ ଏମ୍ ଏସ୍ କରିବା ଜ୍ଞାନ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ନାହିଁ । ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀତାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀ ନିଜ ସପକ୍ଷରେ ସମର୍ଥନ ଲୋଡ଼ିବା ସ୍ୱାଭାବିକ ଏବଂ ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ । ବୁଦ୍ଧିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାର ସମ୍ଭାବନା ନଥିଲା ଓ ନାହିଁ । ଅଥଚ ଇଟିଭି ନିଜର ବାକ୍ଚାତୁରୀ ବଳରେ ଏପରି ଜଣେ ବାଳକକୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀ କରି ଠିଆ କଲେ । ଫଳ ଯାହା ହେବା କଥା ତାହା ହିଁ ହୋଇଛି । ତଥାକଥିତ “ପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ” ପ୍ରତିଯୋଗୀତାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବୁଦ୍ଧିଆକୁ ପରାଜିତ କରିଛନ୍ତି!

ଏହି “ପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ” ପଦବୀ ପାଇଁ ନବୀନ ବାବୁ ଯେ ପ୍ରବଳ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ତାଙ୍କ ଆଚରଣରୁ । ଯେଉଁ ବ୍ୟଗ୍ରତାର ସହ ସେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ପଳାଇ ଆସି “ପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ” ଭାବେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବାରୁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଗ୍ରହଣ କଲେ, ତାହା ତାଙ୍କ ଉତ୍ସୁକତାକୁ ହିଁ ସାବ୍ୟସ୍ତ କରେ ।  ତିନି ନମ୍ବର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡ଼ିଆରେ ଇଟିଭି ତରଫରୁ ଆୟୋଜିତ ଉତ୍ସବରେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଗ୍ରହଣ କରି ନବୀନ ବାବୁ କହିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠୁ ଆନନ୍ଦର କଥା ହେଉଛି ଏହା ହିଁ ଯେ, ଯେଉଁ ଦିନ ସେ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ, ସେହିଦିନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିବା ଗୋଟିଏ ଝିଅ ହାତରୁ ସେ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏକା ନିଃଶ୍ଵାସକେ ବିଜୁ ବାବୁଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ କଥା କହିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ଭୁଲିନଥିଲେ । ଏହା ଦେଖିଲେ ଯଦି କୌଣସି ସଚେତନ ଓଡ଼ିଆକୁ ଲଜ୍ଜା ନଲାଗେ, ତେବେ ବୁଝିବାକୁ ହେବ ଯେ ଲଜ୍ଜାର ସଜ୍ଞା ଏ ଭିତରେ ବଦଳି ଯାଇ ସରିଲାଣି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି “ପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ” ପରି ଏକ ପଦବୀ ସକାଶେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦୀତା ଆୟୋଜନ କରିବା ପାଇଁ ଅଣଓଡ଼ିଆ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଇଟିଭିକୁ  ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ଅଧିକାର ଦେଇଥିଲା କି? ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି ଇଟିଭି ସେମାନଙ୍କ ଠାରୁ “ପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ” ତାଲିକା ମାଗିଥିଲା, ସେହିମାନଙ୍କୁ ସେପରି ଚିଠି ଲେଖିବାକୁ ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ଇଟିଭିକୁ କହିଥିଲା କି? ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଭୋଟ ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଥିଲା ସେ ସ୍ଥାନ ଓଡ଼ିଆ ଜାତି ନିରୂପଣ କରିଥିଲା କି? ସେଠାରେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀମାନଙ୍କର କେହି ପୋଲିଂ ଏଜେଣ୍ଟ ଥିଲେ କି? ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ତିଆରି ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଅନୁରକ୍ତମାନେ ଆସି ନିଜ ମନମୁତାବକ ମତ ଦେଇଥିଲେ କି? ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଯୋଗେ ଏସ୍ ଏମ୍ ଏସ୍ କରି ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ଓଡ଼ିଶାର ମତଦାତା କି? କେଉଁ ବହପରେ ଇଟିଭି ଏହି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୋଷାବହ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ “ପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ” ପରି ଏକ ସ୍ପର୍ଶକାତର  ପଦବୀ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ କରିଛି ଏବଂ କିପରି ଭାବେ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଲଜ୍ଜାଜନକ ଓ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ଣ୍ଣୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି? ତାଙ୍କର ଏହା ବୁଝିବାର ଯୋଗ୍ୟତା ଅଛି କି ନା ମୁଁ ଜାଣିନି ; ମାତ୍ର ଏପରି ଏକ ପ୍ରତିଦ୍ଵନ୍ଦୀତାରେ ବୁଦ୍ଧିଆ ସିଂହଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି ବୋଲି ନିଜକୁ ବିଜେତା ମନେକରି ସେ ଯେଉଁ ସମ୍ବର୍ଦ୍ଧନା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ତାହା ନକରିଥିଲେ ଓଡ଼ିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପଦର ଅମର୍ଯ୍ୟାଦା ହୋଇନଥାନ୍ତା ।

ଆଶଙ୍କା ଉପୁଜିବା ସ୍ଵାଭାବିକ ଯେ, ନିଜର ଉଜୁଡ଼ି ପଡ଼ିଥିବା ମାନ୍ୟତାକୁ ବଢେଇବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏପରି ଏକ ନୂଆ କୌଶଳ ପ୍ରୟୋଗ କରିଛନ୍ତି ଓ ତାଙ୍କରି ଶାସନ କାଳରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଂପ୍ରସାରଣ ସୀମା ବଢେଇ ପାରିଥିବା ଅଣଓଡ଼ିଆ ମାଲିକାନାରେ ପରିଚାଳିତ ଇଟିଭି ଏହିପରି ଏକ ନିର୍ବାଚନ କରି ସମଗ୍ର ଓଡ଼ିଆ ଜାତିର ସଚେତନତା ଉପରେ ପଦାଘାତ କରିଛି ।

ଖବରତନ୍ତ୍ରକୁ ବ୍ୟବହାର କରି କ୍ଷମତାସୀନ ରାଜନେତାମାନେ ଗଣତନ୍ତ୍ରକୁ କିପରି ପ୍ରହସନରେ ପରିଣତ କରିପାରନ୍ତି ଇଟିଭିର “ପ୍ରିୟ ଓଡ଼ିଆ” ତହିଁର ଏକ ନିଦର୍ଶନ । (ଏପ୍ରିଲ ୧୬, ୨୦୦୬) (ମୋ ପୁସ୍ତକ  ‘ଦୂର ଅଦୂର’, ପୃଷ୍ଠା  ୧୩୮ରୁ ୧୪୧)  

 

Author: Subhas Chandra Pattanayak

I have a permanent question for me: Why I write? And, my answer to my question is: I write, because the people have the right to be informed.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: