ଧାମନଗରରେ ବିଜେଡି ଜିତିଲେ, ନବୀନ ଜାଣ ରାଜନୀତିରୁ ଗଲେ

ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ପଟ୍ଟନାୟକ

ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ପ୍ରାର୍ଥିନୀ ଅବନ୍ତୀ ଦାସ ଯଦି ବିଜୟ ଲାଭ କରନ୍ତି, ୨୦୨୪ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନରେ ବିଜେଡି ଜିତିଳେ ମଧ୍ୟ ନବୀନବାବୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିବେନି, ହେବେ ତାଙ୍କ ବିଶ୍ଵସ୍ତ ଅମାତ୍ୟଙ୍କ ସହଧର୍ମିଣୀ ଶ୍ରୀମତୀ ପଣ୍ଡିଆନ ।

ମିସନ ଶକ୍ତିର କର୍ଣ୍ଣଧାର ଥିବା ଶ୍ରୀମତୀ ପଣ୍ଡିଆନ ମହିଳା ସ୍ଵୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଭ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ସାଜିଛନ୍ତି  । ସେହିମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ଜଣେ ଏବେ ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଭାବେ ନିର୍ବାଚନ ଲଢୁଛନ୍ତି ଧାମନଗରରେ ।  ସେ ଯଦି ଜିତନ୍ତି, ମହିଳା ସ୍ଵୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଦସ୍ୟାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟୁନ୍ୟ ୭୫ ଜଣଙ୍କୁ ୨୦୨୪ରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯିବ । କେବଳ କଥାରେ ନୁହେଁ , ବାସ୍ତବରେ ବିଧାନସଭା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ଭିତରୁ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ଆସନରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ମନୋନୀତ କରି ନବୀନବାବୁ  ସାରା ଭାରତରେ ଅଦ୍ଵିତୀୟ ବୋଲି ଖ୍ଯାତି ଅର୍ଜନ କରିବେ ବୋଲି ପଣ୍ଡିଆନ ତାଙ୍କୁ ବୁଝାଇଦେବେ । ସେମାନେ ଜିତିଲା ପରେ, ସେମାନଙ୍କ ଭିତରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳା ଶ୍ରୀମତୀ ପଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ପ୍ରତି ଆନୁଗତ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିବେ ।  ଏବୟ, ସେହି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାଜନୀତିରୁ ଅବସର ନେବେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ । 

ପଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ଗୋଟି ଚାଳନା ସେବଥୁ ଆରମ୍ଭ ହେଲାଣି ଯେବେଠୁ ସଂବାଦ ସମ୍ପାଦକ ସୌମ୍ୟରଞ୍ଜନ ପଟ୍ଟନାୟକ କନକ ଟିଭି ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପଛକୁ ତାଙ୍କୁ ହିଁ ଓଡ଼ିଶାରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୋଲି ପ୍ରଚାର କରିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା । 

ସେତେବେଳେ ମୁଁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଥିଲି ।  orissamatters.comରେ ଶୀର୍ଷକ ଥିଲା –

When CM’s PS is more powerful than the State’s CS, it is Anarchy

ସେ କର୍ଣ୍ଣପାତ କରିନଥିଲେ ।  ଫଳରେ ବିଜେଡି ପାଇଁ ଲଢି ଆସିଥିବା ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଦାସ  ପାର୍ଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବା ସମ୍ଭବ ହେଲାନାହିଁ; ଶ୍ରୀମତୀ ପଣ୍ଡିଆନଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ କମ କରୁଥିବା ଶ୍ରୀମତୀ ଅବନ୍ତୀ ଦାସ ପ୍ରାର୍ଥିନୀ ହେଲେ । 

ଆଗାମୀ ନିର୍ବାଚନ ଯେତିକି ପାଖେଇବ, ବିଜେଡିରେ ନବୀନିୟାନ୍ ପଲ ସେତିକି କିଲିବିଲି ହୋଇଚାଲିବେ । ମିସନ ଶକ୍ତି ତାର ପ୍ରକୃତ ଶକ୍ତି ଦେଖାଇବ । 

 

Author: Subhas Chandra Pattanayak

I have a permanent question for me: Why I write? And, my answer to my question is: I write, because the people have the right to be informed.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: